Úvod Fotografie Cennik Kalendar Atrakcie Mapa Kontakt

Kúpaliská a vodné plochy

Kúpele Lúčky

Patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku, nachádzajú sa 14 km od Ružomberka. Na rozhraní Oravy a Liptova, v prekrásnom prostredí Chočských vrchov nájdete tiché rodinné prostredie, kvalifikovaný príjemný personál a liečivú vodu vhodnú na liečbu ženských ochorení, chorôb pohybového ústrojenstva, nervových ochorení a chorôb z povolania. Novinkou sú vonkajšie bazény vyhrievané geotermálnou energiou a to bazén s teplotou vody 28° – 33°C a sedací bazén s minerálnou vodou a teplotou 36° – 38°C.    S bazénmi je priamo spojený vitálny (saunový) svet.

Thermal Park Bešeňová

Areál parku je obľúbený pre svoju liečivú geotermálnu vodu, ktorá ma priaznivé účinky na ľudský organizmus, na pohybové ústroje, urologické a ženské choroby a kožné problémy. Vonkajší areál tvorí celkom 13 bazénov, z toho 7 je otvorených celoročne. Teplota vody v bazénoch je 24-39 °C. Geotermálna voda je v 8 bazénoch, v ostatných je čistá, ohrievaná voda. K dispozícii je 25 m plavecký bazén, bazény s toboganmi, detský bazén s atrakciami, divoká rieka, preliezačky pre deti, wellness centrum a iné.

Liptovská Mara

Rozloha vodného diela je 22 km2 a maximálna hĺbka 43 m. Liptovská Mara je pomenovaná podľa zaniknutej obce Liptovská Mara, ktorá bola spolu s ďalšími obcami zaplavená pri stavbe nádrže. Z obce sa zachoval iba gotický kostolík, ktorý sa nachádza v lokalite Havránok. Jeho najhodnotnejšie architektonické a výtvarné časti boli prenesené do múzea liptovskej dediny v Pribyline. Liptovská Mara ponúka možnosť rybolovu, absolvovať vyhliadkovú plavbu loďou s kapacitou 50 miest, v lete vodné športy ako kúpanie, člnkovanie, surfovanie, jazdu na vodných skútroch a iné.

Tatralandia

Je najväčší vodný park nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a v Poľsku. Vďaka zdroju termálnej minerálnej vody je návštevníkom k dispozícii počas celého roka. Nachádza sa tu: 29 tobogánov rôznych tvarov a dĺžky (8 celoročných), 11 bazénov (3 sezónne bazény s ohrievanou vodou a 8 celoročných bazénov), Ostrov pirátov z Karibiku, trampolíny, saunový svet - komplex 16 parných, vodných a masážnych kúpeľov, sáun a procedúr, Wellness Paradise (masáže, zábaly, kúpele a iné procedúry), Tarzánia - prekážková lanová dráha.

Zimné športy

Malinô Brdo - SkiPark Ružomberok

Nachádza sa v krásnom prostredí Velkej Fatry v nadmorskej výške 545 až 1209 m.n.m. v príjemnom prostredí Hrabovskej doliny a ponúka krásne zážitky ako v zime tak i v lete. Patrí medzi najmodernejšie strediská na Slovensku, s vysokým štandardom služieb, servisným programom a starostlivosťou o zákazníka. Aj počas leta môžete využit kabínkovú lanovku, ktorou sa vyveziete priamo do strediska a odtiaľ môžete podniknút rôzne turistické prechádzky, alebo navštívit drevenú obec Vlkolínec (UNESCO). Pre milovníkov cykloturistiky sa v okolí strediska nachádza vela zaujímavých cyklotrás.

ParkSnow Liptovské Revúce

V prípade, že túžite po nádhernej lyžovačke s prekrásnym výhľadom, potom je ParkSnow tým pravým miestom pre Vás. K dispozícii je 7 technicky zasnežovaných, denne upravovaných lyžiarskych zjazdoviek určených pre všetkých milovníkov zimného športu od začiatočníkov, až po tých najnáročnejších. V stredisku s nadmorskou výškou až 1125 m.n.m. sa nachádza 5 vlekov s celkovou prepravnou kapacitou 3 900 os/hod. Možnosť využiť požičovňu lyží, snowbordov, skiservis ako aj lyžiarsku školu pre začiatočníkov.

Jaskyne

Demänovská jaskyňa slobody

Nachádza sa na území Národného parku Nízke Tatry. Dosahuje dĺžku 8126 m. Z bohatej sintrovej výplne sú unikátne sintrové lekná a iné jazerné formy, ale aj excentrické stalaktity. Upútajú mohutné sintrové vodopády a stalagnáty. V jaskyni sa zistili 4 druhy netopierov. Objavili ju suchým ponorom Demänovky v roku 1921. Dĺžka sprístupneného úseku je 1800 m. V jaskyni je po celý rok stála teplota 6,1 až 7,0 °C a vysoká relatívna vlhkosť vzduchu (94 až 99 %), čím je vhodná na liečbu chorôb dýchacích ciest a alergií.

Demänovská ľadová jaskyňa

Svojou dĺžkou (1 232 m) a hĺbkou (112 m) patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa nenachádza viac ako 110-tisíc m3 ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Najväčšia hrúbka ľadu sa udržiava vo Veľkej sieni, kde dosahuje až 26,5 m. Ľad sa zachováva vďaka tvaru jaskyne, ktorá od vchodu klesá. V jej spodnej časti sa udržiava studený vzduch, ktorý sa ani v lete neohreje nad hranicu bodu mrazu. Dĺžka prehliadkovej trasy s prevýšením 43 m je 515 m a jej absolvovanie trvá približne 30 minút.

Obec Liptovské Sliače

Pár slov o obci

Liptovské Sliače ležia v ochrannom pásme národného parku Nízke Tatry vo výške 540 m n.m. Obec pozostáva z Nižného, Stredného a Vyšného Sliača. Nad Vyšným Sliačom sa nachádza praveké sídlisko z mladšej doby kamennej, kde sa našla kanelová keramika, hromadný nález bronzových mečov liptovského typu z doby železnej a žiarové pohrebisko z hallštattskej doby. Stredný Sliač (Kostoľany) a Nižný Sliač sa spomínajú r.1326. Mestské výsady získal Stredný Sliač v 18.storočí. Charakter dedinského mestečka sa prejavuje v osobitosti miestnej kultúry a jej starobylosť dokladajú aj nástenné tabuľové maľby zo 14.-16. stor. v miestnom gotickom kostole svätých apoštolov Šimona a Júdu z roku 1326-1334. Obranný múr obkolesujúci kostol bol postavený v 15.storočí. Vežu kostola postavili na prelome 17.-18. storočia. V kostole sa zachovalo viacero pôvodných stredovekých architektonických detailov napríklad okná, klenba, portály či mreže. Výtvarnú výzdobu tvoria pozoruhodné gotické nástenné maľby zo 14.-15.storočia a výmaľba z roku 1899 od miestneho rodáka Jozefa Hanulu. Na rubovej strane slovenskej tisíckorunovej bankovky bol umiestnený obraz Madony z tohto kostola. Nad obcou sa týči ako archa Kostol dvoch sŕdc, ktorý je jedinečný na Slovensku a jeho moderná architektúra prekračuje medze regiónu a udivuje všetkých, ktorí ju mohli zhliadnuť. Základný kameň posvätil roku 1995 v Levoči pápež Ján Pavol II. Folklórom Sliačov sa v minulosti inšpirovali výtvarní i hudobní umelci, ako aj súbory SĽUK a Lúčnica. Pri Sliačoch v travertínovom kopci s výskytom chararakteristickej flóry a fauny vyviera teplý sírouhličitý prameň Teplica. Okolie obce poskytuje množstvo inšpirácií pre vychádzky do Sliačskej alebo Ľupčianskej doliny. Zdatnejší turisti môžu vystúpiť na Salatín 1630 m.n.m. - najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier.

Odporúčame navštíviť

Vlkolínec

Jedna z najnavštevovanejších slovenských osád predstavuje mimoriadne pozoruhodnú oázu ľudovej architektúry, ktorú zapísali do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Osada, ktorá sa po prvý raz spomína v roku 1376, ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou a predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Na základe komparatívnej štúdie ICOMOS bola vyhodnotená ako najlepšie zachované sídlo tohto typu v Karpatskom oblúku. Pôvodne to bola osada drevorubačov, pastierov a poľnohospodárov. Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej ulicovky s dlhými dvormi. Osada sa približne v strede rozdeľuje na dve ulice. Jedna z nich vedie k barokovo-klasicistickému rímskokatolíckemu Kostolu Navštívenia Panny Márie z roku 1875, druhá smeruje strmším terénom pod úpätie vrchu Sidorovo (1 099 m). V strede osady stoja dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolínca - zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia. Objekty v pamiatkovej rezervácii Vlkolínec sú obývané, žije tu 30 obyvateľov, takže návštevníci sa musia uspokojiť len s pohľadom na ich exteriér. Vlkolínec je súčasťou Národného parku Veľká Fatra. Prechádza ním cyklistická trasa a majitelia viacerých dreveníc poskytujú možnosť ubytovania. V lete zaujme z viacerých podujatí napríklad "Nedeľa vo Vlkolínci", ktorá sa koná vždy začiatkom augusta.

ubytovanie Ubytovanie na Slovensku